fbpx

Moje wsparcie w aranżację przestrzeni biurowej to rozpoznanie potrzeb firmy- wszystkich pracowników oraz kadry zarządzającej. Niezależnie czy tworzymy wspólnie nową placówkę, czy jest to adaptacja danej przestrzeni na biuro czy rewitalizacja (remont)- zadanie jest podobne. W pierwszej kolejności poznaje sposób działania firmy, jej cele- te bliższe i dalsze, poznaje potencjał ludzki jakim dana firma dysponuje. Następnie docieram do potrzeb- tych oczywistych, jak zmiana ustawienia biurek czy korzystniejsze połączenia między-działowe. W drugiej kolejności wprowadzam subtelne zmiany, które nie zawsze komunikowane są wprost- jak konieczność zainstalowania specjalnych miejsc na rozmowy telefoniczne czy wprowadzenie do biura więcej zieleni. Projektowanie wnętrz biurowych jest kreatywnym wyzwaniem, ponieważ „do wygrania” mamy lepszą produktywność i więcej witalności w zespole.

W świetle badań

Polskie badania socjologiczne na temat przestrzeni biurowej są dosyć ubogie, dlatego śledzę opracowania Oxford University i badania statystyczne RIBA. Analizy te ukazują wnętrza biurowe w kontekście- wielkości, układu oraz tego jaki konkretnie ma to wpływ na zachowanie pracowników. Najczęściej bada się produktywność i kreatywność, ale sprawdzane są również umiejętność szybkiego uczenia się lub zwiększanie sprzedaży w zespołach. Z tych badań wynika, że 92% ludzi przychodzi do pracy zestresowana i w taki sposób rozpoczyna dzień. Zdecydowana większość pracowników nie czuje by ich firma robiła cokolwiek by poprawić ich wydajność czy samopoczucie. Zdarza się, że te aspekty bywają przez pracodawców zupełnie pomijane, chociaż wcale nie są im obojętne. Moje konsultacje aranżacyjne mają na celu naświetlenie potrzeb pracowników, uwypuklenie ich i znalezienie antidotum w postaci dobrze sporządzonego projektu z kreatywnymi rozwiązaniami.

Co można zrobić?

Rozpatrujemy wiele kwestii dotyczących:

– zmniejszenia odległości i „oddzielenia” między działami;
– social friction i centralnych miejsc spotkań;
– części biura odpowiedzialnych za pobudzanie kreatywności pracowników;
– open-space;
– lokalizacja miejsc relaksu;
– stworzenia pokoi pracy „skupionej”;
– wewnętrznej komunikacja „news wall” i „pigeon hols”;
– przeznaczenie jak największej powierzchni ścian i stołów na „brudnopis”;
– stojących i siedzących rozwiązań jeśli chodzi o sposób pracy przy biurku;
– elastyczność przestrzeni (przesuwanie ścianek, elastyczne zwiększanie i zmniejszanie powierzchni);
– odpowiedniego ustawienia biurek;
– dopasowanie modelu kantyny do potrzeb;
– wygłuszanie biura, akustyka;
– wygodniejsze fotele (np. korekcyjne);
– motywacji pracowników (psychologia koloru, kreatywne teksty na ścianach);
– bardziej kompaktowych biurek (dostosowanych do urządzeń elektronicznych, a nie papierologii);
– rozwiązań wideokonferencyjnych dla wsparcia osób przebywających poza biurem;

Pojawiają się również zupełnie nowe/inne rozwiązania, mniej spotykane na rynku- bardzo innowacyjne i ułatwiające życie jak:

– lokalizacja miejsca kącika zabaw dla dzieci;
– wielofunkcyjność biura (przygotowanie przestrzeni do częściowego wynajmu/sprzedaży biurek na zasadzie coworkingu);
– miejsca na (s)peech i „stand up”;
– zakup hulajnogi wewnątrz dużych przestrzeni biurowych by komunikować się sprawniej i szybciej;

Wiedza i doświadczenie architekta

W ogólnym rozumieniu pomagam usprawnić działanie firmy, nadając jej wnętrzu powiew świeżości. W takim bardziej szczegółowym spojrzeniu jestem architektem, który ma doświadczenie na  polskim i zagranicznym rynku. Dopasowuje wnętrze biura pod konkretne potrzeby i wymagania pracowników biurowych, tak by przyniosło to korzyść w postaci zwiększenia wydajności ludzi i przy okazji podniesienia ich samopoczucia.

Jeżeli chcesz zobaczyć niektóre z moich realizacji- zapraszam.

Projektowanie wnętrz biurowych
© Karolina Radoń

share