fbpx

projekt wnetrza- ile to kosztuje

 

CZY TO SIĘ OPŁACA?

Projekt wnętrza – czy to się opłaca i ile to kosztuje? Ceny projektów wnętrz różnią się w zależności od rejonu polski, wielkości aglomeracji miejskiej i zakresu pracy Projektanta. Ważne jest, jak długo i z jakimi wynikami biuro projektowe funkcjonuje na rynku oraz jakie ma w tym temacie doświadczenie.
Zakres pracy jest tym, na co konkretnie umawiamy się z Projektantem. Zanim przejdziemy do analizy cen rynkowych i zakresu warto wspomnieć, że wysoka, na pierwszy rzut oka cena za projekt, może wynikać z wielu czynników. Najczęściej z dobrej znajomości całego przedsięwzięcia inwestycyjnego i świadomości jak długotrwały i angażujący jest to proces. Wybranie stylu aranżacji i odpowiednich kolorów, to jedynie 5% tej kompleksowej usługi. Oprócz kolorów należy zaplanować i zsynchronizować całą masę zadań, które mają kluczowe znaczenie dla powodzenia całej inwestycji.
Zanim przejdziemy do wachlarza aktualnych cen rynkowych* zobaczmy, komu opłaca się taki projekt zamówić, czyli kto z niego najbardziej skorzysta?

 

PROJEKT WNĘTRZA- DLA KOGO TA USŁUGA?

Zacznijmy może od tego, że projekt wnętrza nie jest dla każdego. Indywidualny projekt wnętrza to produkt luksusowy obejmujący w dużej mierze odciążenie inwestorów ze wszystkiego, co wiążę się z przeprowadzeniem remontu, umeblowaniem oraz wykończeniem ich własnej przestrzeni. Przygotowaniem dla nich dokumentacji wykonawczej, list zakupowych, czasem również odciążenia ze składanych zamówień na  produkty. Projekt wnętrza jest usługą złożoną i kompleksową, ponieważ etap projektowy, jak i sama inwestycja to długotrwały proces.

 

projekt wnetrza jaki koszt

Na projekt wnętrza, w zakresie projektu wykonawczego składa się dokumentacja obejmująca poszczególne rysunki zawierające:

  • rozplanowanie funkcjonalne mebli i innych elementów wyposażenia, kompatybilne z potrzebami i wybranym stylem aranżacji;
  • przesunięcie, wyburzenia lub wybudowanie nowych ścian działowych- zmiana w stosunku do projektu architektoniczno-budowlanego;
  • powiększanie otworów okiennych lub drzwiowych, szaf wnękowych, skrytek, schowków;
  • zmiana lokalizacji punktów instalacji elektrycznej i sanitarnej- rozmieszczenie i przesunięcie w/w punktów dopasowane do ustalonej wcześniej Koncepcji Projektowej (zmiany w stosunku do Projektu Budowlanego lub wykonanej Inwentaryzacji),
  • wybór stylu aranżacji;
  • sporządzenie układu i rodzaju posadzek i okładzin ściennych;
  • projekt sufitów podwieszanych (z uwzględnieniem rodzajów oświetlenia);
  • dobór opraw oświetleniowych (kinkiety, lampy wiszące, oświetlenie główne i boczne);
  • koncepcja zabudowy kuchennej i zabudowy szaf wnękowych, rozrysowanie półek i szafek oraz rozplanowanie ich pojemności, sposobu otwierania i zamykania i rodzaju wypełnienia;
  • projekt łazienek, rozrysowanie połączeń glazury na ścianach i podłodze- połączenie płaszczyzn ścian z posadzką, usytuowanie dekorów oraz elementów białego montażu, ale też dodatków stałych jak wieszaki, kaloryfery etc.;
  • wybór armatury sanitarnej;
  • opis producentów lub dostawców materiałów, specyfikacja materiałów;
  • spis urządzeń AGD i armatury sanitarnej;
  • foto – realistyczne wizualizacje lub szkice przestrzenne wybranych pomieszczeń;
  • wycena poglądowa elementów wyposażenia, z określeniem ilości (AGD, armatura, posadzki, okładziny ścienne), na podstawie aktualnych cen rynkowych;

To nie wszystko…

Do tego zakresu dochodzi czasem wybór wkładu kominkowego i projekt jego obudowy, czasem projekt schodów lub mebli na indywidualne zamówienie…

Oprócz podstawowego zakresu rysunków wykonawczych czyli elementów nieruchomych istnieje możliwość dobrania do danego wnętrza mebli i różnych elementów ruchomych – stołów, krzeseł, łóżek, obrazów, dekoracji, kwiatów… po najmniejsze akcesoria dekoracyjne.

Ustalenie zakresu pracy z Projektantem to obowiązek każdego inwestora. Jest to indywidualna sprawa, ponieważ właściwie każdy klient ma inne potrzeby i inny budżet do wykorzystania. Co warto ustalić na samym początku? Przede wszystkim co z zakresu pracy biura projektowego jest nam do szczęścia potrzebne.
Sprawdzamy:

    • zakres potrzebnych prac;
    • harmonogram czasowy ich wykonania;
    • umowę pomiędzy stronami;

 

projekt wnętrza jaki koszt

 

AKTUALNE* CENY RYNKOWE ZA PROJEKT WNĘTRZA

Cenę za projekt wnętrza danej powierzchni można orientacyjnie obliczyć biorąc pod uwagę metraż przestrzeni. Dlaczego te ceny (spośród ofert na rynku) tak bardzo się od siebie różnią? Pierwszą różnicą może być poziom skomplikowania samego zakresu.
Przy kompleksowej usłudze ceny wahają się około 110-200zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, dla przestrzeni ok 100-120m2. Przy większych metrażach cenę za m2 ustala się indywidualnie. Bywają biura, które za metr kwadratowy liczą znacznie więcej. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli cena za metr kwadratowy wynosi poniżej 100zł/m2 może to oznaczać, że Projektant:

  • jeszcze się uczy,
  • nie ma zbyt wielu zleceń i zaniża stawkę by „nakłonić klienta dobrą ceną”,
  • zarabia pieniądze z prowizji, za materiały, za które i tak finalnie płaci klient. Przy ostatniej opcji klient ma wrażenie, że płaci mniej za sam projekt, płacąc więcej za materiały, a wybór tych materiałów jest ograniczony do produktów, z producentami których Projektant ma podpisaną umowę prowizyjną.

W Polsce projektowanie wnętrz nie jest uregulowane prawnie tzn. nie ma obowiązku ukończenia studiów kierunkowych czy posiadania jakichkolwiek kwalifikacji zawodowych, w związku z powyższym część Projektantów nie posiada nawet obowiązkowego ubezpieczenia zawodowego (które posiadają Projektanci z uprawnieniami). Warto to sprawdzić.

 

projekt wnętrza jaki koszt

 

***

DOŚWIADCZENIE PRZYCHODZI Z CZASEM

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z projektowaniem poświęciłam sporo czasu na wyszukanie, w czym tak naprawdę jestem w stanie pomóc moim klientom najbardziej i jak odciążyć ich w temacie urządzania.
Dobry pomysł estetyczny, w całym procesie inwestycyjnym nie jest kluczowy. Kluczowe są wg mnie dwie rzeczy.
Po pierwsze – umiejętność odzwierciedlenia potrzeb i schematów zachowań w funkcjonalności danej przestrzeni. Co stanowi podstawę do tego, by użytkownicy tej przestrzeni mogli oszczędzać swój czas, i przebywać w sprzyjającej im energii.
Po drugie – stworzenie takiego rodzaju dokumentacji, by w momencie, gdy firma remontowa otrzymuje projekt, nie było żadnych wątpliwości i pytań dotyczących samego wykonania przedmiotu zamówienia. Oczywiście zdarza się, że trzeba coś doprecyzować, ale jest to o tyle mniej absorbujące, na ile precyzyjna jest sama dokumentacja.

Przy każdym kolejnym zadaniu projektowym, zastanawia mnie, jak szybko mogę dojść do punktu, kiedy wiem znacznie lepiej niż moi klienci, w jakiej przestrzeni będą czuli się dobrze. W jaki sposób zadawać im pytania, by oni sami też to wiedzieli… oraz jak wyselekcjonować tych, którzy rzeczywiście potrzebują mojej wiedzy i doświadczenia, od tych, którzy „wiedzą lepiej”.

 

wnetrza jaki koszt

 

INWESTORZY, KTÓRZY POTRZEBUJĄ PROJEKTU WNĘTRZA

Przyglądając się profilom klientów wyszczególniłam sobie kilka ich cech- projekt wnętrza ZDECYDOWANIE JEST dla osób, które:

  • cenią sobie przełożenie czasu na pieniądze (najczęściej te osoby bardzo dobrze znają wartość pieniądza),
  • są to osoby, które chcą ułatwić sobie życie,
  • zdają sobie sprawę, że mogą być ekspertami tylko w swojej dziedzinie i bardziej rozsądne wydaje im się delegowanie doboru rozwiązań przestrzennych profesjonaliście,
  • szukają korzyści,
  • szukają spójności,
  • doceniają strukturę i porządek,

Jak widać projekt wnętrza jest dla wąskiej i bardzo konkretnej grupy ludzi, która dosyć precyzyjnie wie czego oczekuje w kontakcie z Projektantem i zna własne potrzeby.

Projekty wnętrz dla osób prywatnych (np. rodziny) różnią się znacznie od projektu DLA DEWELOPERA lub projektu mieszkania POD WYNAJEM (na wynajem długo lub krótkoterminowy).
Podczas projektowania bierze się pod uwagę odmienne czynniki tak, aby wynik tej aranżacji realizował inne cele (np. szybką sprzedaż). Zupełnie inaczej podchodzi się np. do:

  • harmonogramu czasowego takiego projektu;
  • rodzaju elementów wykończeniowych oraz ich ceny;
  • funkcjonalności samego wnętrza;
  • dopasowania estetyki do najszerszej grupy odbiorców (a czasami bardzo konkretnej grupy odbiorców),
  • przygotowania do ewentualnej sprzedaży (kiedy np.inwestycja wynajmu w danej lokalizacji okaże się nierentowna).

…dla drobnych inwestorów w nieruchomości oraz deweloperów projekt wnętrza jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

projekt wnetrza- ile to kosztuje

 

PROJEKT WNĘTRZA – DLACZEGO UWAŻAM, ŻE JEST TO OSZCZĘDNOŚĆ CZASU

(akapit można pominąć jeśli się z tym zgadzasz)

 

W jaki sposób projekt wnętrza oszczędza czas?

Po pierwsze – tylko osoby, które przynajmniej raz wykonywały remont generalny swojego mieszkania korzystają z usług Projektanta wnętrz. 90% osób pojawiających się w drzwiach biura, nie chce popełnić dwa razy tego samego błędu. Dlaczego tak jest:
dokumentacja projektowa, która jest częścią składową zakupionego projektu, obrazuje zaangażowanym w prace remontowe firmom, co konkretnie ma zostać wykonane. Dotyczy to materiałów i ich specyfikacji, sposobu układania tych materiałów i rozwiązań, miejsca zakupu ww. materiałów, połączeń i lokalizacji poszczególnych elementów montażowych, ich cenę oraz ilość.
Dobry projekt (przy odrobinie szczęścia do firmy budowlanej) może zostać wykonany zupełnie bezobsługowo. Oczywiście, każdy człowiek jest inny i każda sytuacja jest bardzo indywidualna. Jeżeli mamy dużo wolnego czasu i spędzenie go w jednym z wiodących sklepów z wyposażeniem wnętrz wydaje się być odpowiednim pomysłem na jego zagospodarowanie, to Projektant nie jest potrzebny.

Po drugie – oszczędność czasu, która nie jest tak oczywista, czyli oszczędność TWOJEGO CZASU dzień po dniu, godzina po godzinie, zawsze, kiedy będziesz korzystał ze swojej kuchni, salonu, jadalni…czy łazienki.

Analizując zachowania i przyzwyczajenia wszystkich domowników można zorganizować przestrzeń tak, by każda część domu zsynchronizowana była z nimi – jak zegarek.
Można to uzyskać dzięki nowościom rynkowym, zaawansowanej elektronice i starej jak świat ergonomii. I wcale nie trzeba wydawać na to majątku – trzeba wiedzieć z jakich materiałów korzystać, co się sprawdza, a co mniej. Jeżeli nie śledzisz na bieżąco nowości wnętrzarskich to pewnie wiesz, że będziesz potrzebować trochę czasu by przesiać wszystkie nowinki rynkowe. Finalnie na piątym z kolei forum dowiadując się, że rozwiązanie, o którym marzyłeś nie sprawdza się w praktyce…

 

Zmiany, zmiany… zmiany

Na przestrzeni ostatnich 5 lat* dużo zmieniło się w zakresie projektowania za sprawą ogromnej zmiany naszego codziennego funkcjonowania. Nasze życie weszło do telefonów. Mamy dostęp do obszernej ilości wiedzy. Poradniki, DIY, blogi wnętrzarskie, portale typu Homebook, gdzie gotowe inspiracje same wyskakują z ekranu monitora – wszystko pod ręką. Dobry Projektant potrafi bardzo szybko zweryfikować wszystkie pomysły i nowinki wnętrzarskie- w kontekście danej przestrzeni i tego, czy w ogóle dany pomysł jest wykonalny.

projekt wnetrza- ile to kosztuje

 

WSPÓŁPRACA Z PROJEKTANTEM

We współpracy z Projektantem najważniejsze jest nawiązanie relacji. Podczas procesu projektowego spędzimy z tą osobą „trochę” czasu. Mądrze jest spędzić ten czas z kimś, z kim dobrze się czujemy, kto w pewnym sensie nas rozumie. Jeżeli z rozmowy z Inwestorem wynika, że jestem pierwszym Projektantem, z którym rozmawia, polecam zebranie ofert innych pracowni. Po pierwsze dla porównania ofert, po drugie, dla porównania „chemii”. Jeżeli ktoś nam pasuje, to wiemy to zwykle w pierwszych 2-3 minutach rozmowy.

Obsługa inwestycji to długoterminowy proces i angażujący obie strony (i Projektanta i Inwestora) poniżej rysunek ukazujący etapy współpracy podczas tego procesu.

projekt wnętrza współpraca

HARMONOGRAM CZASOWY

Harmonogram czasowy zawsze dopasowany jest do rytmu Zamawiającego, ale…. Projektant ten czas lekko stymuluje poprzez zadawanie konkretnych pytań. Inwestor zawsze potrzebuje czas na przemyślenie, czy dane rozwiązanie mu odpowiada czy nie. Zdarzają się sytuacje, w których rozwiązanie nie jest jednoznaczne. Bywa tak na przykład wtedy, kiedy Inwestorzy to para dwojga indywidualistów. Powstają wtedy dwie wizje, gdzie żadne rozwiązanie nie jest lepsze czy gorsze. Wtedy cenna jest pomoc Projektanta, który szuka kompromisu zaspokajającego potrzeby obydwu stron.

 

PODSUMOWANIE

Jeżeli w najbliższym czasie czeka Cię urządzanie domu albo mieszkania, odpowiedz sobie na kilka kontrolnych pytań:

  • czy mam czas, aby chodzić po sklepach i szukać dla siebie materiałów i produktów?
  • jeżeli już je znajdę- czy mam przestrzeń na to, by stworzyć listę zakupową dla Firmy Remontowej? Tak by jednym transportem zabrać zakupione produkty;
  • czy potrafię odpowiedzieć na wszystkie pytania mojego Wykonawcy dotyczące szczegółów tego, jak mają zostać ustawione i połączone sprzęty np. w łazience (biały montaż, czy płaszczyzny różnych materiałów);
  • czy będę liczyć powierzchnie, na które należy zakupić odpowiednie materiały, by wiedzieć dokładnie ile czego trzeba kupić?

Jeżeli jesteś człowiekiem, który odpowiedział “nie” na powyższe pytania PROJEKT WNĘTRZA jest dla Ciebie.

Świadomość tego, jaka praca ma zostać wykonana i to, jakie konkretnie korzyści wynikają dla Ciebie ze współpracy z Projektantem w dużej mierze wyjaśnia cenę tej usługi. Czy projekt wnętrza jest dla każdego- nie, nie jest, ale za to jest dla wszystkich tych, którzy dobrze planują swój czas.

* artykuł napisany w 2018 roku

Jeżeli chcesz zobaczyć niektóre z moich realizacji- zapraszam.

Projektowanie wnętrz
© Karolina Radoń

share