Projekt indywidualny domu to dopasowanie przestrzeni- czyli ścian, schodów, miejsc otwartych i zamkniętych do bardzo personalnych uwarunkowań każdego Inwestora. Przestrzeń zadomowiona, ograniczona lub wolna jest odpowiedzią na styl życia jego mieszkańców. W projektowaniu nie chodzi tylko o dylemat czy kuchnia ma pozostać otwarta czy zamknięta, albo o ilość wlewającego się popołudniowego światła do salonu. Chodzi o to, co niesie ze sobą przestrzeń dopasowana idealnie pod nas i nasze potrzeby. Architektura ma na nas ogromny wpływ- zupełnie inaczej czujemy się w miejscach jasnych, a inaczej w ciemnych, inaczej stymuluje nas beton, inaczej drewno. To co dopasowane do nas, wzmacnia nasze jakości, ugruntowuje je i rozwija. Projekt indywidualny wydaje się ekstrawagancją (biorąc pod uwagę masę projektów typowych zalewających rynek), ale jest pewną inwestycją. Tak jak przestrzeń w naszym umyśle, nasze przekonania- kształtują nasza przyszłość- tak bardziej w materii, w ziemi, „dom swój” jest dopełnieniem tego cennego, co zbieraliśmy latami naszych doświadczeń, to co stworzyło nasze uwarunkowania takie, a nie inne. Swój dom jest wzmocnieniem naszych wewnętrznych wartości i jest też krokiem do przodu- zawsze jesteśmy w drodze, jest kolejnym krokiem by to, co wartościowe ukorzeniło się i rozwijało.
Podobnie jak afirmacje, które wpływają na naszą podświadomość- tak architektura również to robi, w mniej oczywisty i świadomy sposób. I czasem trochę mnie dziwi, że jest tak wiele opracowań socjologicznych na temat wpływu projektowanej przestrzeni na zachowanie i „poczucie” człowieka. Są również antyczne opracowania na temat „Złotego Podziału”, badania matematyków np. ciąg Fibonacciego- w dużym skrócie mówiące o tym, że wszystko jest rzeczywistością fraktalną i absolutnie wszystko składa się z poukładanego logicznego ciągu liczb. Dziwi mnie jak niewiele jest połączenia tych elementów we współczesnym projektowaniu.
Projektowane przeze mnie domy mają dużo przeszkleń, szczególnie od strony południowej- wpuszczają maksimum światła, często posiadają szklarnie lub ogrody zimowe, by kontakt z zielenią- taką żywą- był maksymalny. Dla większości Inwestorów ważne jest by wnętrze i układ domu, sam z siebie mówił- „tutaj mieszkają ludzie, którzy żyją w harmonii” swoja intencją i potrzeba takiej właśnie przestrzeni to podsycają.
Projektowanie budynków mieszkalnych
© Karolina Radoń
[pagelist_ext include=”674,546,834,580″ image_width=”300″]
Zapisz
Zapisz