fbpx

Atrakcyjność działki pod budowę domu to nie tylko teren samej działki, to również jej okolica. Decydując się na zakup gruntu, powinniśmy dokładnie zbadać jego bezpośrednią lokalizację.

Przy dużych aglomeracjach miejskich niezwykle ważną kwestią jest dojazd. W pierwszej kolejności należy sprawdzić nasz dogodny dojazd do pracy ew. dostępność lotniska, dworca PKP czy dworca autobusowego. Sprawdźmy dogodność dojazdu do sklepu spożywczego, szkoły dla dziecka, często uczęszczanych przez nas miejsc takich jak np. centrum miasta, teatr, siłownia. Ważne by sprawdzić czy nasza działka ma dostęp do drogi publicznej oraz to, czy istnieje perspektywa utwardzenia drogi dojazdowej (możemy to sprawdzić w urzędzie gminy). Zwróćmy uwagę na komfort dojazdu do działki biorąc pod uwagę ewentualne uciążliwości w okresie zimowym, czy jesiennym.

Wybierając miejsce na swój przyszły dom powinniśmy zwrócić uwagę na lokalną infrastrukturę- przychodnia, poczta, sklepy oraz plany rozwoju danej gminy. Dla pewności warto zajrzeć do księgi wieczystej oraz do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub do Studium zagospodarowania. Dzięki temu zorientujemy się, jakie gmina ma plany odnośnie okolicy naszej działki. Przede wszystkim Chodzi o sprawdzenie planowanej budowy dróg i autostrad, a także lokalizacji celów publicznych. W Miejscowym Planie sprawdzimy, czy działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Można również wybraną działkę odwiedzić kilka razy, porozmawiać z sąsiadami czy w pobliżu nie ma żadnych uciążliwości, o których lepiej wiedzieć przed jej zakupem.

projekt domu, dom indywidualny, projekt indywidualny, architekt, architekt karolina radoń, architekt wnętrz, dekorator, dekorowanie, domy, nowoczesne, pomysły, projekt, projektant, akcent wnętrza, proste rozwiązania projektowe, pomysł na dom, WILLA, REZYDENCJA, WIELKI DOM, DOM Z KLASĄ, NOWY DOM, POMYSŁ NA DOM, DOM POD WROCŁAWIEM

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze działki jest obecność mediów, bądź ich planów budowy (sprawdzimy to w urzędzie gminy). Większość gmin na bieżąco rozwija zakres doprowadzenia prądu, wody i kanalizacji, w niektórych przypadkach początkowo musimy zadowolić się budową przydomowej oczyszczalni ścieków bądź budową szamba.

Istotnym kryterium jest wielkość oraz kształt działki. Dysponując duży terenem z łatwością zlokalizujemy dom w taki sposób, aby wewnętrzny układ funkcjonalny pomieszczeń podążał za ruchem słońca na niebie. Ważne, aby zwrócić uwagę na kształt interesującego nas terenu. Dużą działkę, ale bardzo wąską i długą trudno rozważnie zagospodarować, dlatego najlepiej sprawdzają się tereny swoim kształtem zbliżone do kwadratu. Pamiętajmy, najkorzystniejsza działka jest ta z dojazdem od strony północnej. Na takim terenie wejście do domu lokalizujemy właśnie od strony północnej. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze i kuchnia znajdą się wtedy w zacienionej części budynku, a strefa dzienna i ogród będą po stronie południowej, nasłonecznionej i odizolowanej od ulicznego hałasu. Zwróćmy uwagę, czy na działce występują duże drzewa, które mogą przysłaniać dom. Wtedy nawet najlepiej zlokalizowany budynek względem stron świata nie spełni swoich funkcji. Drzewa rosnące u sąsiada również mogą mieć na to wpływ. Najlepiej sprawdzą się drzewa rosnące wzdłuż północnej granicy działki, wtedy mamy gwarancję, że osłonią oraz ozdobią nasz teren, ale go nie zacienią.

Projektowanie budynków mieszkalnych
© Karolina Radoń

[pagelist_ext include=”769,674,834,1175,631″ image_width=”300″]

share