Polski rynek mieszkaniowy wg aktualnych raportów na rok 2017 pozostaje nadal w fazie rozwoju. Na szczególna uwagę zasługują mieszkania i apartamenty traktowane jako przeznaczone tylko pod pieniężny obrót bądź wynajem.
Wśród czynników bezpośrednio oddziałujących na rynek mieszkaniowy najważniejsze było uruchomienie przyjmowania wniosków o dopłaty w ramach programu MdM na drugą pulę środków zarezerwowanych na 2017 rok – i ich wyczerpanie po 4 tygodniach.
Znów najlepszy kwartał w historii rynku deweloperskiego w Polsce. W minionych czterech kwartałach (II kw. 2016 – I kw. 2017) sprzedanych zostało prawie 66,2 tys. mieszkań, czyli o 21% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Źródło Reas
Polski rynek nieruchomości luksusowych dynamicznie się rozwija. W 2016- względem 2012 roku – jego wartość wzrosła o 40%, z 2,5mld zł do blisko 3,6mld zł. Równoległy i porównywalny skok dotyczył również liczby transakcji realizowanych w tym segmencie rynku. Na przestrzeni 2012-2016 roku, czyli w okresie ostatnich 5 lat średnio aż 1815 obiektów- klasyfikowanych jako luksusowe i premium- rocznie znajdowało nabywców, a od trzech lat liczba transakcji jest wyższa od średniej i stale rośnie.
Mało tego- mimo pozytywnych danych wciąż jako Polacy mamy do nadrobienia spory dystans względem Europejczyków czy Amerykanów.
Źródło Sotheby’s International Realty
Przy okazji współpracy z deweloperem Grupa Napollo miałam przyjemność projektować jeden z apartamentów sprzedażowych w budynku A przy ul. Niemcewicza 17. Budynek znajduje się w Warszawie, w ścisłym centrum- stanowi doskonały cel inwestycyjny dla inwestorów produktów luksusowych. Wg raportu Sotheby’s należy do unikatowych obiektów luksusowych w Warszawie. Budynek zaprojektowany został przez znane warszawskie biuro projektowe JEMS Architekci.
Projektowanie wnętrz luksusowych
© Karolina Radoń
[pagelist_ext include=”769,810,1021,1188,1358″ image_width=”300″]