fbpx

SKANDYNAWSKI Z PAZUREM

Skandynawski z pazurem

Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych i zarazem najprostszych stylów wnętrzarskich. Zwykle zachwyca swoją prostotą rozwiązań, jasnością pomieszczeń i funkcjonalnością. Styl skandynawski jest wspaniały jeśli potrzebujemy posiadać wnętrze proste, schludne i jeżeli lubimy kolor biały. Ten styl najbardziej się kojarzy z białymi ścianami, oszczędnością form i kolorów. Lecz bywa chłodny w odbiorze, szczególnie w krajach południowych.

Nie zawsze to, co nam się podoba, powiedzmy na Instagramie, jest właściwe i spójne z tym jak chcemy mieszkać. Pomimo swojej absolutnej prostoty i piękna, styl skandynawski bywa chłodny i mało przytulny. Dlatego warto zadać sobie pytanie, w jakim konkretnie wnętrzu czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Co powoduje, że czujemy się zrelaksowani?  Pamiętajmy, że surowość bieli nie jest aż tak ponadczasowa, jak wszystko, może się znudzić…

W moich projektach proponuję inne rozwiązanie. Wykorzystuje swój zachwyt stylem skandynawskim i jego możliwościami, a na koniec ocieplam całość dodając koloru. Dla mnie definicja dobrego wnętrza jest zwarta jest w trzech słowach: przytulnie, ciepło, elegancko.

W tym konkretnym wnętrzu całość ocieplona została naturalnym drewnem, bocznym oświetleniem, kominkiem i prostymi dodatkami. Wnętrze salonu z miejsca nabrało przytulnego i ciepłego charakteru. Dzięki dodatkom i oświetleniu, całość jest raczej przejrzysta i komfortowa- naturalna.

projekt wnętrza

//  The Scandinavian style is one of the most popular and at the same time the simplest interior styles. Usually, it impresses with its simplicity of solutions, room clarity and functionality. The Scandinavian style is great if we need to have a simple, neat interior and if we like white colour. This style is best associated with white walls, simple forms and colors. But it can be cool in reception, especially in southern countries. Not always what we like, say on Instagram, is appropriate and consistent with how we want to live. And how our space suppose to look like. 

Despite its absolute simplicity and beauty, the Scandinavian style can be cool and not too cozy. That is why it is worth asking yourself a question- in which particular interior I’d feel safe and comfortable. What makes me feel relaxed? Remember that the severity of white is not as timeless and you can get bored with it… In my projects I suggest a different solution than a typical Scandi Style. In spite of my admiration for Scandinavian style and its possibilities, I add a bit of colorur. For me, the definition of a good interior is compact in three simple words: cozy, warmth, elegant.

In this particular interior, the whole space is embraced with natural wood, side lighting, a fireplace and simple decorations. The interior of the living room took on a cozy and warm character. It looks neutral and peaceful. 

projekt wnętrza

 

Schody dla mola książkowego

Ponieważ salon zaprojektowany został dla rodziny lubiącej czytać książki, schody zostały zaprojektowane tak, aby stanowiły dodatkowy element na magazynowanie całych kolekcji i tomów.  Założeniem było doprowadzenie półek książkowych aż do przestrzeni kolejnej kondygnacji. Schody mają konstrukcję stalową, z zewnątrz pokryte są naturalnym drewnem.

Czy takie schody można wykonać samemu? Można, natomiast uważam, że lepiej poradzić się specjalisty. Konstrukcja schodów musi być wystarczająco wytrzymała.

projekt wnętrza

projekt wnętrza

 

Projektując wnętrze dobrze kierować się kilkoma prostymi wytycznymi.

Po pierwsze wybieramy maksymalnie trzy kolory, reszta naszych wyborów kolorystycznych to tylko ich pochodne. Jak to zrobić? Pamiętajmy, że najlepiej odnajdujemy się i czujemy w kolorach neutralnych, które powinny stanowić kanwę całości. Mam na myśli wszystko co związane jest z ziemią, czyli beże, kremy, szarości, złamane biele. Na tej podstawie, bazie kolorystycznej, eksponujemy inne elementy- kształty i kolory. I dodatki, które mogą być kolorami zdecydowanymi jak czerń, czerwień, granat- w tonacji ciepłej lub zimnej.

W tym konkretnym wnętrzu baza kolorystyczna to białe ściany, jasne drewno oraz ciemne dodatki jako akcent nadający całości pewnego „pazura”.

projekt wnętrza

Kominek

Kominek w tym wnętrzu jest bardzo prosty i estetyczny. Dół stanowi poprzeczny element z ciemnego marmuru (ukazującego strukturę kamienia)- który stał się jednocześnie ławą do siedzenia. Góra kominka została pokryta gresem imitującym drewno i charakter tego wnętrza bardzo się ocieplił. Po prawej stronie kominka znajduje się pionowa półka na drewno, domykająca całą kompozycję.

v

projekt wnętrza

projekt wnętrza

Styl skandynawski to ascetyzm pewnych rozwiązań, jednakże ocieplony bywa niezwykle uroczy.

Projektowanie wnętrz luksusowych
© Karolina Radoń

[pagelist_ext include=”1200,1268,1021,1387,898,834″ image_width=”300″]

share