fbpx

Jak wybrać dla siebie projekt domu? No właśnie….
Wszystko zależy od naszej spójności i pewności, odnośnie tego, co jest nam tak naprawdę, realnie potrzebne.
Aby to określić, należy w prosty sposób wyznaczyć dla siebie podstawowe priorytety:

1) Nasz dom, a Miejscowy Plan i Warunki Zabudowy;
Działka, na której planujemy się wybudować objęta jest Planem Miejscowym, w którym dokładnie opisane są wszystkie warunki odnośnie wymaganej bryły budynku. W tym planie, od określonych linii zabudowy, poprzez wymaganą powierzchnie biologicznie czynną zapisane są również wszystkie detale dotyczące naszego potencjalnego domu- jak np. kąt nachylenia dachu czy powierzchnia zabudowy.
By uzyskać Wypis z Miejscowego Planu należy złożyć prosty wniosek do urzędu gminy, w rejonie, w którym znajduje się nasza działka.
W przypadku braku Miejscowego Planu, co często zdarza się w obrębach dużych miast, należy złożyć wniosek o wydanie tych warunków. Sporządzenie takiego wniosku dobrze jest zlecić profesjonaliście, jest to oszczędność czasu i gwarancja poprawnie wykonanego zadania. Wnioski o wydanie warunków zabudowy, w zależności od rejonu różnią się od siebie poziomem skomplikowania informacji, jakie należy umieścić w takim wniosku m.in. roczne zapotrzebowanie na media czy szerokość elewacji frontowej.

2) Układ każdego piętra i potrzeby funkcjonalne;
Układ domu to kwestia bardzo indywidualna. Inne są potrzeby rodziców z dwójką dzieci, a inne w przypadku par, które nie planują powiększenia rodziny. Podczas wyboru odpowiedniego dla siebie układu rozplanowania domu, ważne jest uwzględnienie również własnych planów na przyszłość, a także wszystkich nawyków czy elementów, dzięki którym żyje nam się znacznie wygodniej. Jest wiele ważnych elementów np. sama kuchnia i jej otwarcie na salon czy jadalnię, lokalizację wyspy kuchennej bądź wysokiego barku- to już ważne elementy, które mogą determinować charakter parteru.

Zdarza się, że ludzie popełniają błąd wybierając gotowy układ domu, patrząc na niego i myśląc, że „w takim domu to będzie mi się dobrze mieszkało”. Niestety nie działa to w taki sposób, należy rozpocząć od tego, „w jakim układzie, czułabym/czułbym się najbardziej komfortowo”, „czy z barku, który wygląda fajnie będę kiedykolwiek korzystać?”, „czy takie rozwiązanie jest mi rzeczywiście potrzebne”. Często odpowiadając sobie na takie bardzo proste pytania możemy określić to, czego naprawdę potrzebujemy.
Tu przewagę stanowi projekt indywidualny, gdzie praca nad właściwym układem domu rozpoczyna się od określenia prostych potrzeb np. „potrzebuję w moim domu miejsce na kolekcję książek, która będzie dostępna zarówno na parterze, jak i, piętrze budynku, zależy mi na dużej i funkcjonalnej, aczkolwiek zamkniętej kuchni z dostępem do szklarni, ponieważ żyjemy zdrowo… nie potrzebujemy dużej jadalni, za to często po wspólnym posiłku oglądamy z dziećmi kino rodzinne, potrzebuję dużej ilości ukrytych schowków oraz garderoby, dodatkowo pralni z suszarnią, zależy mi na lokalizacji gabinetu na parterze, ponieważ z czasem chcę przenieść część własnej działalności zawodowej do domu”

3) Wymarzone gabaryty budynku, a rzeczywiste możliwości finansowe;
Znając wielkość domu (ilość metrów kwadratowych powierzchni) możemy obliczyć, przyjmując, że na stan surowy zamknięty potrzebujemy ok. 1600zł/m2, w przypadku stanu deweloperskiego ok. 2300zł (przy czym, należy dodać, że jeśli chodzi o materiały wykończeniowe- nie ma tutaj limitu cenowego).
W przypadku projektu typowego, większość firm oferuje kosztorysy wykonawcze, za niewielką dodatkową opłatą. Kosztorys taki dostosowany jest do konkretnego projektu domu, który wybraliśmy.
Doradcy finansowi, z którymi współpracujemy, są w stanie obliczyć aktualną zdolność kredytową oraz dobrać odpowiedni pakiet bankowy dla każdej zainteresowanej taką inwestycją osoby.

Odrębnym tematem jest kwestia opłacalności projektu indywidualnego, w porównaniu z projektem typowym (biorąc pod uwagę koszty budowy domu), o czym możesz przeczytać tutaj.

taras, drewniany trejaż, słońce, nasłonecznienie, ogród zimowy, szklarnia
Budynek mieszkalny jednorodzinny, widok od strony ogrodu.

NASŁONECZNIENIE DZIAŁKI, A UKŁAD FUNKCJONALNY DOMU

Zaplanowanie i usytuowanie pomieszczeń w domu względem stron świata, warto zlecić specjaliście.
Nakreślając w bardzo ogólny sposób zasady formowania układu pomieszczeń w budynku można śmiało napisać, że:

1) Strona północna jest najmniej doświetloną częścią działki, dlatego w tym miejscu najlepiej zlokalizować pomieszczenia wspierające tj. kotłownię, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię, pralnię czy garaż. Te pomieszczenia nie wymagają okien, ma to znaczenie podczas analizowania strat ciepła w przypadku domów pasywnych, jak i, energooszczędnych. Wjazd oraz wejście na działkę może znajdować się po stronie północnej, ale często uzależniony jest od lokalizacji zjazdu i połączenia z drogą publiczną.
Zdarza się, że w części północnej również proponujemy „strefę nocną” budynku- gdzie umieszczone zostają sypialnie gościnne.

2) Strona wschodnia to idealne miejsce na lokalizację sypialni master, gdzie codziennie możemy budzić się wraz z promieniami wschodzącego słońca. Zdecydowanie lepiej się wstaje. Niektórzy z moich klientów proszą o lokalizację kuchni od strony wschodniej wraz z dodatkowym kuchennym tarasem, bądź balkonem- jest to istotne dla osób wcześnie rozpoczynających dzień.

3) Strona południowa to dobre miejsce na ogród zimowy, salon, szklarnię, duże przeszklenia w bryle budynku. Strona południowa do niedawna była miejscem najczęściej wybieranym na główny taras. Coraz cieplejsze lata, spowodowały jednak zmianę tej tendencji. Klienci najczęściej pragną sytuowania tarasu po stronie zachodniej, gdzie słońce utrzymuje się najdłużej przy końcówce dnia.

4) Strona zachodnia i lokalizowanie w jej obrębie pomieszczeń stałego pobytu ludzi ma duże znaczenie dla osób czynnych zawodowo, które w domach pojawiają się dopiero między godzinami 17:30-19:00. Tam też, lokalizuje się „strefę dzienną” czyli wszystkie pomieszczenia najczęściej odwiedzane i użytkowane, takie jak salon, jadalnia, gabinety, pokoje dzieci czasem również kuchnia.

Ważnym elementem sytuowania pokoi dzieci jest lokalizacja po stronie południowo-zachodniej, by dzieciaki miały jak najwięcej doświetlenia przy drugiej połowie dnia, kiedy wracają ze szkoły i jest pora na odrabianie zadań domowych czy zabawę przy świetle dziennym.

WARUNKI TECHNICZNE, A LOKALIZACJA DOMU NA DZIAŁCE

Każdego Inwestora, i Architekta, obowiązują warunki techniczne wg. Dz. U. 2002 r., Nr. 75, poz. 690 odnośnie właściwej odległości nowego obiektu od granicy działki. Zgodnie z tymi warunkami:

1. Przy ścianie z otworami okiennymi lub drzwiowymi ta odległość powinna wynosić nie mniej niż – 4 m,
2. Przy ścianie bez otworów drzwiowych i okiennych nie mniej niż – 3 m,
3. Od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej – nie mniej niż 4 m mierzone w poziomie (patrząc na rzut),
4. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 0,5 m,
5. Balkony, galerie, werandy, tarasy oraz schody zewnętrzne nie mogą pomniejszać tych odległości o więcej niż 1 m,

JAK WYBRAĆ DLA SIEBIE PROJEKT DOMU?

Zadanie nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z porad specjalisty by ułatwić sobie ten proces. Jeżeli masz już swojego architekta, pozwól mi złożyć kontrofertę.

Projektowanie budynków mieszkalnych
© Karolina Radoń

 

[pagelist_ext include=”769,674,834,1175,631″ image_width=”300″]

share