fbpx

W jaki sposób miejsce może motywować pracowników do większej produktywności?

Ludzka inspiracja oraz miejsce, z którego Ona pochodzi nie jest do końca odkryte. Jest wiele teorii dotyczących tego skąd pochodzi „przebłysk geniuszu” i czy jest to sprawa naszego intelektu czy bodźców zewnętrznych. Niezależnie od źródła naszej kreatywności i prawdziwej radosnej motywacji- ważne by zauważać co sprzyja twórczemu nastrojowi i kiedy czujemy się zmotywowani i chętni do pracy.

Zacznijmy od tego, że każde miejsce, w którym przebywamy ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Każdy z nas doświadczył na pewno miejsc, które określiłby jako niesprzyjające aktywności intelektualnej oraz takie, w których czuł się lekko, radośnie i twórczo. Jest wiele czynników, które wpływają na to, w jaki sposób ludzie za pomocą pewnych bodźców odbierają wnętrza. W architekturze najmocniejszy impakt na każdego użytkownika przestrzeni ma kolor i oświetlenie, rozplanowanie i ergonomia oraz odpowiednie proporcje i parametry przestrzeni.

KOLORY

Kolorem najlepiej wpływającym na naszą wydajność i kreatywność jest kolor niebieski. Jest to kolor intelektualny- pobudza do konstruktywnego myślenia i twórczości. Przyspiesza nasze tętno w podobnym stopniu jak czerwony, ale jest odbierany przez nas bardziej spokojnie, sugeruje opanowanie, łagodność, rzetelność i niezawodność. Pobudza i stymuluje ludzi w łagodny sposób.

ERGONOMIA

Poprawne ustawienie mebli oraz rozmieszczenie „pod ręką” wszystkich potrzebnych narzędzi do pracy to podstawa poprawnego projektu wnętrza każdego biura. Ergonomia polega na umiejętnym dopasowaniu środowiska pracy do potrzeb całego zespołu biurowego, jest oszczędnością czasu i sprawia, że biuro zaczyna spełniać swoją funkcję. Porządek, wg którego organizujemy wnętrze wpływa na wydajność jej użytkowników. Jest strategią rozplanowania przestrzeni i podstawą komfortu wykonywania pracy w danym miejscu.

PROJEKT BIURA- DROBNE, KOSMETYCZNE ZMIANY

Dobrym pomysłem na usprawnienie działania sal konferencyjnych jest wprowadzenie stołu do pracy stojącej. Spotkania nabierają tempa- z godzinnych obrad i „lania wody” rzeczowo omawiane są wszystkie sprawy, nie ma możliwości rozsiadania się na fotelach i debatowania. Stojąc- postawa ciała wpływa mobilizująco na każdego, kto bierze udział w takim spotkaniu.

Kolejnym usprawnieniem podczas projektowania wnętrza biurowego może być zainstalowanie w biurze miejsc do rozmów telefonicznych. Takie miejsca, niezależnie czy są to budki telefoniczne czy akustyczne fotele, zdecydowanie eliminują przeszkadzanie sobie nawzajem w pracy.

Wprowadzenie w open space kilku biurek do pracy stojącej uelastycznia każdą pracującą przy biurku osobę. Oczywiście praca na stojąco nie jest dla każdego, ale ważne by można było dokonać wyboru jak najbardziej adekwatnej pozycji do pracy.

zielone biuro

Zdjęcie Hotel SB Restaurant Uni-Ka

autor artykułu:

mgr inż. arch. Karolina Radoń

© 2015 Karolina Radoń Design, wszelkie prawa zastrzeżone

share