fbpx

DOM LETNISKOWY NA ZGŁOSZENIE

Budżetowa opcja posiadania domu

Dom letniskowy to wspaniała możliwość zrealizowania własnego marzenia o posiadaniu domu. Budowa takiego domu, który swoim metrażem może sięgać 50-70m2 (plus powierzchnia antresoli) jest opcją budżetową. Po pierwsze realizacja projektu takiego domu (szytego na miarę) jest tańsza… Po drugie budowa idzie znacznie szybciej i sprawniej. Dla wszystkich osób, którzy jednak muszą wesprzeć się kredytem, jest to opcja dużo łatwiejsza do osiągnięcia i bardziej realna. Przedmiotowy dom letniskowy jest wersją budynku o konstrukcji drewnianej szkieletowej, posadowiony na płycie fundamentowej. Dach może być wykończony blachą płaską powlekaną układaną na rąbek stojący (panele) lub blachą trapezową dekoracyjną (też występującą jako panele). Ściany możemy potraktować dowolnie – deskowanie dekoracyjne (deski elewacyjne lite, impregnowane) 1,8-2,2cm plus lakier alkidowy lub wersja droższa panele z blachy trapezowej dekoracyjnej i panele z blachy powlekanej (na rąbek).

Zgłoszenie czy Pozwolenie na budowę

Z rożnych względów doradzam moim klientom jednak uzyskanie pozwolenia na budowę, a nie zgłaszania obiektu, który chcemy wybudować. Dobrze jest posiadać urzędowy papier poświadczający weryfikację naszego projektu i jest to moim zdaniem dosyć istotne w przypadku, gdy:

  • rozważamy w przyszłości sprzedaż nieruchomości
  • dokument urzędowy przydaje się w kwestiach spornych z sąsiadami 😉
  • niezależnie czy budowę zgłosimy czy nie, możemy spodziewać się kontroli (a z uzgodnionym i wybudowanym wg projektu domem jednak będzie nam łatwiej przez to przebrnąć)

Wobec aktualnych przepisów, i kierunku względem którego od kilku lat porusza się Ustawodawca. Domy teoretycznie można będzie budować szybciej, łatwiej i z mniejszymi procedurami. Możliwe, że niedługo każdy mniejszy obiekt będzie można wybudować bez pozwolenia, bez kierownika budowy, bez projektu i obliczeń statycznych. Czy to jest dobry kierunek? Na to pytanie chyba każdy powinien sobie odpowiedzieć samodzielnie. Przede wszystkim, czy jest to na dłuższą metę dla wszystkich bezpieczne…

Drewniany domek letniskowy

Lokalizacja jak z bajki

Przy tego typu realizacjach, jak niewielki domek letniskowy najwięcej przyjemności dla nas to jego lokalizacja. Czas pandemii pokazał nam bardzo mocno, jak bardzo potrzebujemy natury, spędzania czasu na powietrzu, siedzenia na trawie- a zapach lasu jest z niczym nieporównywalny i tak naprawdę bezcenny…

Niewielki domek można postawić w dowolnym miejscu, nawet dzikim, ważne by sprawdzić czy jest to dla nas możliwe zgodnie z obowiązującym Planem Miejscowym. Trzeba zadbać o przyłącza, co w miejscach „z klimatem” jest to czasami nie lada wyzwaniem.

Domek przy jeziorze

Modułowe rozwiązania

Aktualnie na rynku mamy całkiem sporo firm oferujących budowę niewielkich domków, najczęściej o podstawie 35m2, które pełnią funkcję obiektów całorocznych. Domki, co prawda są powtarzalne, ale cena jest konkurencyjna. Powyższa realizacja to domek, który w swojej całkowitej formie może zostać zmontowany na działce Zamawiającego w przeciągu 4 tygodni. Myślę, ze jest to wspaniała opcja dla wszystkich, którzy cenią sobie swój własny czas.

Dom na trudnym kamiennym podłożu

Podejście holistyczne

Niezależnie czy Twój dom będzie na zgłoszenia czy pozwolenie, na pewno ma spełniać swoją funkcję, czyli maksymalnie Ciebie uszczęśliwić. Dom będzie spełniał tę funkcję znacznie lepiej, jeżeli użyjesz do jego budowy specjalnych materiałów. Jeśli pomyślisz o rozwiązaniach, które dla Ciebie sprawią, że będziesz czuł/ lub czuła się rozluźniona. Rozwiązania holistyczne to działania wspierające nasze zdrowie i samopoczucie, a także dbałość o to bliższe i dalsze otoczenie. O naturę.

Holistyczne domy to domy zaprojektowane dla Twojej duszy

Projektowanie budynków holistycznych
© Karolina Radoń

share
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK