fbpx

POKÓJ DLA CHŁOPCA

Kolorystyka

Tak się przyjęło, że pokoje dla chłopaków projektowane są prawie zawsze jako niebieskie, a dla dziewczynek różowe lub pastelowe. Związane jest to z naszym postrzeganiem tej kolorystyki jako obowiązującą Teraz. Nie zawsze to takie było. Kolorystyka związana z chociażby ubraniami dla chłopców i dziewczynek jeszcze w czasach przedwojennych była odwrotna… to dziewczynki ubierane były na niebiesko, a chłopcy na czerwono lub różowo. Niebieski kojarzony był z kolorem współczującej Matki Boskiej (i w tej kolorystyce często jest przedstawiana). Natomiast dla chłopców zarezerwowany był ognisty czerwony- symbol ruchu, siły i dynamiki.

Rozwój dziecka

Dzieciaki rozwijają się sensorycznie, są bardzo spostrzegawcze, zauważą każdy szczegół. Zanim podejmiesz decyzje o projekcie pokoju dla swojego dziecka zobacz, czym ono się interesuje. Jeżeli jest jeszcze bardzo małe, obserwuj jego talenty, motorykę ruchu, muzykalność, wrażliwość, sposób w jaki rozmawia (komunikuje się z innymi dziećmi), jak je posiłek, w jaki sposób komunikuje się z opiekunami…to wszystko jest zasobem wiedzy, który można wykorzystać do jego prawidłowego wzrostu.

Sport to zdrowie

Pokój chłopca wyposażony w drabinki i ściankę do wspinania

Dzieci znacznie bardziej potrzebują ruchu niż dorośli, w ten sposób rozładowują swoje emocje i udrażniają energię płynąca w ich małych ciałkach. Dziecko, które się „wyszaleje” znacznie lepiej śpi, lepiej sie ko

Projektowanie wnętrz opartych na Vastu Shastra
© Karolina Radoń

share