fbpx

STODOŁA 002

stodoła przebudowa

Czy przebudowa starej stodoły jest bardziej opłacalna niż budowa domu od podstaw?

Przedstawiony na wizualizacjach projekt to rozbudowa i przebudowa istniejącej stodoły na funkcje mieszkalną o powierzchni użytkowej parteru 131m2 i poddasza 63m2. Koncepcja zakładała rozbudowę stodoły w stronę północno-zachodnią oraz dobudowę zadaszonej wiaty garażowej od strony zachodniej.

Druga wersja rozbudowy tej samej stodoły, trochę inaczej jest tutaj.

Od frontu budynku (gdzie znajduje się wejście na wewnętrzne podwórko) zlokalizowano ścianę izolującą patio, tworząc tym samym zwartą i zamkniętą bryłę. Obiekt swoją formą nawiązuje do architektury współczesnej, i nie odbiega swoim charakterem od typowej zabudowy zagrodowej w Polsce. Czy przebudowa starej stodoły jest bardziej opłacalna niż budowa domu od podstaw?

Rozbudowa i przebudowa istniejącego obiektu nie zawsze jest opłacalna. Teoretycznie wydaje się, że jeżeli „coś” już stoi, ma fundamenty i dach to wystarczy jedynie przerobić. Nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie. Dobrze jest przebadać stan istniejącej konstrukcji (ekspertyza techniczna). Przy każdej rozbudowie warto też zainwestować na przykład w badania gruntu. Koszty napraw przyczyn pękających ścian, które wychodzą w trakcie użytkowania takiego leciwego obiektu znacznie przekraczają koszt jednego czy dwóch odwiertów przy rozpoznaniu gruntów.

nowoczesna stodoła, projekt domu, indywidualny projekt

Taras zaproponowano od strony południowo-wschodniej i zachodniej. Cześć tarasu z drewnianym trejażem stanowiącym konstrukcję pod markizę.

Pod trejażem zaproponowano miejsce na meble ogrodowe, które są zintegrowane w sposób trwały z tarasem (nieprzesuwne).

nowoczesna stodoła, projekt domu, indywidualny projekt

Pokrycie dachu tego budynku to blacha układana na rąbek stojący, ściany zewnętrzne- trójwarstwowe prefabrykowane wykończenie tynkiem oraz okładzina kamienna elewacyjna. Układ funkcjonalny wewnętrzny prosty otwarty- jadalnia połączona z kuchnią, miedzy salonem, a jadalnia dwustronny kominek. Kuchnia otwarta z wyspą z zabudowy kuchennej (zlew i kuchenka).

nowoczesna stodoła, projekt domu, indywidualny projekt
Na parterze oprócz kuchni, salonu i jadalni znajduje się sypialnia główna z garderobą i własną łazienką, wc dla gości oraz kotłownia. Na poddaszu znajduje się antresola z widokiem na jadalnie oraz dwa pokoje sypialniane z dodatkową łazienką.

Każda tego rodzaju przebudowa jest bardzo indywidualna, oglądając przykład takiej rozbudowy możemy zobaczyć na ile mogłoby się to spotkać z naszymi wymaganiami dotyczącymi wymarzonego budynku.

stodoła przebudowa

Front domu został zaprojektowany w taki sposób by „odgrodzić” się od ulicy dojazdowej (zewnętrznej). Gdzie możemy spodziewać się dużego ruchu pojazdów. Taki wygląd budynku zdeterminowany był wymogami działki

nowoczesna stodoła, projekt domu, indywidualny projekt

 

Projektowanie budynków mieszkalnych
© Karolina Radoń Design

 

[pagelist_ext include=”674,834,546,898″ image_width=”300″]

Zapisz

Zapisz

share